Türk Kültüründe Kına Gecesi

Türk Kültüründe Kına Gecesi

Türklerde kına gecesi sadece düğünlerde geline ve damada yapılan bir ritüel değildir. Kına gecelerinin organizasyonları farklılık gösterebilmektedir. Kına geceleri genel olarak gelinin ailesi tarafından yapılır. Gelin ve ailesi bu geceyi planlayarak organize eder. Yakın akrabalar ve gelinin arkadaşları da beraber bu geceyi organize ederek yardımcı olurlar. Bu gece yalnızca gelinin ailesi tarafından yapılmaz. Gelin damanın ailesi ile tanışmak amacıyla bu gece düzenlenebilmektedir. Bu durumda ise damadın ailesi tarafından gerçekleştirilir. Bu özel gecede gelin kına kıyafeti giyerek geceyi geçirir. Bunlar ise kaftan olarak adlandırılır. Aynı zamanda kiralık bindallı tercihleri de yapılarak kına kıyafeti kullanılabilmekte.

Türk Kültüründe Kına Gecesinin Yeri ve Önemi

Sevincin ve hüznün bir arada yaşandığı kına gecelerinin tarihi oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Eskiden kına geceleri farklı bir ritüelle kutlanırdır. Günümüzde ise kına gecelerinde gelin adayının ve arkadaşlarının bir araya geldiği bekarlığa veda gecesine benziyor. Kınanın tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Öncelikle tanrıya adanan kurbanlar kına ile boyanırmış. Sonrasında ise yaşlı kadınlar ölüme hazır olduklarını ifade etmek için saçlarını kınayla boyarlarmış. Bu kına yakma ritüeli zaman içerisinde nişan, düğün, sünnet, askere gitme gibi anlarda uygulanır.

Türk kültüründe pazartesi çeyiz damat evine götürülür, salı günü gelin hamamı yapılır ve Çarşamba geçeside gelin evinde kına gecesi yapılırdı. Kına gecesinde gelin ve genç kızlar bindallı giyerlerdi. Gelinin yüzü pullu ve kırmızı duvakla örtülerek kına gecesine hazırlanırdı. Kına tepsisine damadın akrabaları tarafından kız evine getirilirdi. Kayınvalide ipek kuması kendi önüne serer, gelinin arkadaşları ellerinde mumlar ile dolaşarak davetlileri ziyaret ederdi. Gelin kayınvalidesinin elini ipek yolluk üzerinden geçerek öperdi. Misafirlere ikramlıklar dağıtılır, türküler söylenir ve gelin ağlatılmaya çalışılırdı. Gelinin ağlaması ise bereket getireceği anlamına gelir. Gelin ağlatılmasının ardından yastığa oturtulur ve kayınvalide avucunun ortasına kına yakarak altın yerleştirirdi. Gelin bu altını bereket ve uğur getirmesi için saklaması gerekirdi. Evlenmek isteyen genç kızlar ise kısmetleri açılsın diye ellerine kına yakarlardı. Günümüzde ise modern ama hemen hemen bu şekilde bir kına gecesi organize edilir. Kiralık bindallı gelin ya da genç kızlar için alınır. Nedime için en güzel kına kıyafetlerini sunan firmamız memnuniyetler elde etmeye devam ediyor.

Bölgelere Göre Değiş

Türk Kültüründe Kına Gecesi
Türk Kültüründe Kına Gecesi

en Kına Gecesi Adetleri ve Ritüelleri

Zengin bir kültüre sahip olan Türkiye’de düğün adetleri ve gelenekleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Kına gecesi kız evinde düzenlenir. Ancak bazı bölgelerde erkek evinde de düzenlenir. Kız evinde gelinin kız kardeşi ve davetli diğer kadınlar bulunur. Bu gecede evlenecek olan gelinin eline kına yakılır. Kına ise erkek evinden gelir. Ayrıca kına gecesinde misafirlere kına yemeği ikram edilir.

Bazı bölgelerde kadınlar erkek kıyafeti giyerek seyirlik dramatik bir gösteri düzenler. Aynı şekilde erkek evinde de erkekler kadın kıyafeti giyerek benzer gösteriler yaparlar. Kına geceleri hem eğlenceli hem dramatik geçer. Her bölgede farklı şekilde yapılsa da genel olarak hepsinde pek ok benzerlikler vardır. Kına yakma ritüelinde gelin kına kıyafeti giyer, gelinin başına kırmızı bir duvak örtülür, etrafında ellerinde mumlar ile genç kızlar döner ve kına tepsisi genlinin kız kardeşi ya da arkadaşı tarafından en önde yer alır. Işıklar kapatılır, türüler söylenir, gelin ağlatılır ve kına yakılır. Günümüzde gelin ve nedime için kına kıyafetleri ayarlanır.

Kına Gecesinde Giyilen Kıyafetlerin (Bindallı, Kaftan) Önemi ve Tarihi

Kaftan ve bindallı genel olarak karıştırılan kıyafetlerdir. Kaftan kalın bir kumaşa sahip olurken bindallı ince bir kumaşa sahiptir. Kışın kaftan, yazında bindallı tercih edilebilmektedir. Osmanlı dönemlerinde cariye ve sultanlar kaftan giyerlerdi. Günümüzde ise kına gecelerinde kullanılmaktadır. Bindallı o dönemlerde gelinlik olarak kullanılır ve sonrasında başka düğünlerde elbise olarak kullanılırdı. Kına kıyafeti için pek çok çeşidi müşterilerimize sunmaktayız. Müşterilerimizin istedikleri renklerde, istedikleri modellerde kaftan ve kiralık bindallı çeşitlerini tercih etmelerinde yardımcı oluyoruz.

Banner
administrator
2023 Kaftan Modelleri Büyük Beden, Kaftan, Nedime, Kına Kıyafetleri, Kına Kaftan, Kına Bindallı, Kiralık Kaftan Bursa. Bursa'dan Türkiye'ye.

    Leave A Comment

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Dikiş Evi

    Müşterilerimize İzmir kaftan kiralama, Çanakkale kaftan kiralama, Antalya kaftan kiralama, Bursa kaftan bindallı ve çocuk kaftan kiralama hizmetleri veriyoruz.

    Your cart is empty.