Kına Gecesi Kıyafetleri: Bindallı ve Kaftan

Kına Gecesi Kıyafetleri: Bindallı ve Kaftan

Geleneksel Türk düğünlerinin en önemli parçalarından birisidir kına geceleri. Bu gece gelin ve damat adaylarının aileleri ile beraber organize ettikleri bir gecedir. Böyle özel bir gecede yakın akrabalar ve aileler davet edilerek güzel bir gece geçirilir. Evlilikten önce gelin adayı kına yakma ritüelini gerçekleştirerek bekarlığa veda eder. Bu gecede özel geleneksel kıyafetler giyilir. Bindallı ve kaftan bu gece için en önemli kıyafetlerdendir. Oldukça eski bir geleneği olan kaftan ve bindallı Osmanlı dönemlerinde kullanılan ve günümüze kadarda gelmiştir. Gelin kına kıyafeti seçiminde kaftan genel olarak kaftan tercih etse de bindallıda birçok gelin için tercih edilen modellerdendir. Nedime ve diğer genç kızlar da onlara uygun bindallı ya da kaftan giyebiliyor.

Bindallı ve Kaftanın Tarihçesi ve Kültürel Önemi

Geçmişten günümüze kadar gelen kına geceleri en önemli geleneklerimizdendir. Kına gecelerinde gelinlerin kullandığı kaftan Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar gelen en eski kıyafetlerdendir. Osmanlı döneminde sultan ve cariyelerin kullanmış olduğu kıyafetlerdir kaftanlar. Günümüzde ise kına kıyafeti olarak kullanılmaktadır. Bindallı günümüzde kadar gelen geleneksel bir kıyafettir. Bizler kiralık bindallı modellerimizi gelin adaylarımıza sunuyor ve özel günlerinde giymelerine vesile oluyoruz.

Modernleşmiş pek çok modele ve renge sahip kaftan ve bindallılarda çeşitli seçenekler mevcuttur. İstenilen renge ve farklı modelleri sayesinde her gelin adayının zevkine uygundur. Taşıdığı Osmanlı motifleri ile kültürümüzü temsil etmektedir. Her çeşit modelle üretilen ve günümüze kadar gelen bu geleneksel kıyafetler özenle korunmaya ve kullanılmaya devam ediyor. Bu kıyafetler nedime ve gelinin yakın arkadaşlarına uygun olan modelleri de bulunur. Kına gecesi temasına uygun olacak şekilde kıyafetler seçilebilir.

Kına Gecelerinde Neden Bindallı ve Kaftan Tercih Edilir?

Genç kızlar düğünlerinden birkaç gün öncesinden planlanan ve organize edilen kına gecelerinden özel kıyafetler giyerler. Geçmişten günümüze kadar gelen geleneksel kıyafetlerden olan bindallı ve kaftan kına gecesinde gelinin giydiği bir kıyafettir. Geçmişten günümüze Osmanlı dönemlerinden uzanan bindallı kına geceleri için en özel parçalardan birisidir. O dönemlerde önce gelinlik sonrasında ise elbise olarak kullanılırdı. Bu dönemlerde kına gecelerinden kullanılan özel bir kıyafettir.

Kaftan ile benzer olan bindallılarda çiçek ya da yarak gibi desenlere yer verilir. Bindallının boyu ayak ucuna kadar uzanır ve ipek, kadife, atlas kumaşlar tercih edilerek üretilir. Rengi ise gelin adayların tercihine göre kırmızı, mavi, yeşil, mor, altın sarısı, bordo olarak çeşitleri bulunur. Kaftan ve bindallı geleneksel kıyafetler olduğu için kına kıyafeti olarak tercih edilir. Kültürümüz ve geleneğimiz için oldukça özel parçalardan olmaya devam ediyor.

Modern Kına Kıyafeti ve Tasarım Trendleri

Günümüzde kiralık bindallı ve kaftanın dışında kına elbisesi olarak abiye tercih edilebilmektedir. Modern kına kıyafeti olarak kullanılan abiyeler kına gecesine başlarken kullanılır. Kına yakılırken ise kaftan ya da bindallı giyilerek gece tamamlanır. Kına elbisesi olarak abiye modelleri oldukça çeşitlidir. Günümüzde her gelinin tercihi olan kına kıyafetleri şu modellere sahiptir:

 • Tek omuz kına elbisesi
 • Kabarık abiye elbise
 • Düşük omuzlu kına elbisesi
 • Işıltılı kına elbisesi
 • Tüy detaylı kına elbisesi
 • İki parça kına elbisesi

Pek çok modeller ile kına kıyafetlerine sahip olan firmamız uygun fiyatlar ve kaliteli ürünleri ile müşteri memnuniyeti elde etmekte. Kaftan ve bindallı modellerimiz her gelin adayının tercihine uygun olacak çeşitliliktedir. Unutulmayacak anlarınız arasında kına gecesini de ekleyerek memnuniyetle taşıyacağınız geleneksel ve modern kına kıyafetlerini tercih edebilirsiniz.

Banner
administrator
2023 Kaftan Modelleri Büyük Beden, Kaftan, Nedime, Kına Kıyafetleri, Kına Kaftan, Kına Bindallı, Kiralık Kaftan Bursa. Bursa'dan Türkiye'ye.

  Leave A Comment

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Dikiş Evi

  Müşterilerimize İzmir kaftan kiralama, Çanakkale kaftan kiralama, Antalya kaftan kiralama, Bursa kaftan bindallı ve çocuk kaftan kiralama hizmetleri veriyoruz.

  Your cart is empty.